Úvodní stránka
Úvodní stránka | Úřední deska | Kalendář akcí | Informační centrum | Mapa stránek
      Hlavní menu
      Inzerce
Podnikatelé a jejich aktivity
      Vyhledávání      Rubriky
mínus DDM
mínus Informace
mínus Kronika
mínus Kultura
mínus Sport
mínus Úřad
mínus Z Listů
mínus Z tisku
      Počasí


více o počasí
      Návštěvnost
Celkem922081
Květen88741
Dnes38
On-line1
      Info web

Prohlášení o přístupnosti


Autoři článků


Administracetéma * Chovatelská přehlídka trofejí a lesnická výstava v Náměšti nad Oslavou
Vydáno dne 16. 05. 2011 (2244 přečtení)

Tradiční chovatelská přehlídka trofejí proběhla od 30. dubna do 3. května v obřadní síni státního zámku v Náměšti nad Oslavou. Pořadatelem byl Městský úřad Náměšť nad Oslavou. Přehlídka byla připravena ve spolupráci s Okresním mysliveckým spolkem v Třebíči a sponzorem akce byly Lesy České republiky, s.p.
Slavnostní zahájení se uskutečnilo v sobotu 30. dubna za přítomnosti zástupců Městského úřadu v Náměšti, odboru životního prostředí a místostarosty města. Slavnostní atmosféru navodil Žesťový kvintet, který předvedl lovecké fanfáry a povely a hudebně potom provázel částí dopoledne. Slavnostnímu zahájení přihlíželo asi 80 zájemců.

Základ chovatelské přehlídky tvořila kolekce 200 trofejí srnčí zvěře a 40 trofejí daňčí zvěře ulovené v hospodářském roce 2010 na Náměšťsku. Doplnily je trofeje šelem a jedna trofej muflona. Tradičně nejhodnotnějších trofejí bylo dosaženo chovem daňčí zvěře v Oboře Kralice. Dvě zlaté trofeje (z nich jedna mimořádná – 197,42 bodů CIC), tři stříbrné a jedna bronzová dostatečně svědčí o kvalitě chovu zvěře v této honitbě. Pro veřejnost bylo určitě zajímavé prohlédnout si čtyři vypreparované daňky.
MěÚ Náměšť nad Oslavou, odbor životního prostředí, zpracoval k přehlídce katalog, v němž byl zhodnocen chov a lov zvěře v hospodářském roce 2010.
Přehlídka byla vhodně doplněna preparáty ptáků a savců, výstavou loveckých nožů, pastí na odchyt šelem, loveckými povelkami a vyřezávanými ozdobnými výrobky z paroží.
Nedílnou součástí přehlídky byl jako každým rokem doprovodný program. Děti i dospělí si mohli vyzkoušet střelbu z loveckého luku a střelbu ze vzduchovky na pohybující se terč, prohlédnout si lovecké dravce nebo se zúčastnit výletu do Obory Kralice. Ten každoročně pořádá odbor životního prostředí spolu s Lesy ČR, s.p. V letošním roce se nedělního dopoledního výletu zúčastnilo 75 zájemců. Výlet je doprovázen výkladem o historii obory, chovu zvěře, mysliveckých památkách a je zakončen prohlídkou loveckého zámečku. Pro návštěvníky chovatelské přehlídky trofejí byl po celý víkend připraven kančí guláš, který si mohli dopřát v restauraci na Na Valech.
Vzhledem k tomu, že rok 2011 je vyhlášen Mezinárodním rokem lesů, byla v předsálí obřadní síně instalována lesnická výstava. Ta sestávala z několika informačních panelů o českém lesnictví, lesnickém hospodaření, skladbě lesů, inventarizaci lesů, fauně a flóře lesa ad. Doplněna byla fotografiemi pana Milana Slavingera, sbírkami semen, letorostů, šišek a dřeva lesních dřevin, informacemi o Mezinárodním roce lesů, lesní pedagogice a akcích pořádaných v letošním roce k tomuto tématu. K dispozici byla celá řada materiálů, které si návštěvníci mohli zdarma odnést.
V parku byly pro děti připraveny soutěže v házení míčků, skládaní obrázků s lesnickou tématikou a každý, kdo se zúčastnil, si z akce odnesl malý dárek. Pro žáky náměšťských základních škol připravil odbor životního prostředí ve spolupráci s Lesy České republiky, s.p. a Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů program lesní pedagogiky. Program proběhl v pondělí a ve středu dopoledne v Oboře Kralice a zúčastnilo se ho 200 žáků.
Na pěti stanovištích se děti dozvěděly základní informace o lesích, hospodaření v lesích, práci lesníků, dřevorubců i myslivců, ochraně lesa před škůdci, myslivosti a další zajímavé informace. Soutěžně pak poznávaly větvičky a dřevo stromů, vyzkoušely si měření stromů, seznámily se s dřevorubeckým nářadím a v neposlední řadě se dověděly pravidla chování v lese. Na závěr každý žáček obdržel účastnický list a drobný upomínkový předmět.


Text a foto: Ing. Tomáš Sedláček, MěÚ Náměšť nad Oslavou

( Autor: Jan Chatrný | Informační e-mailVytisknout článek )

       Webkamera
Rekreacne-sportovni areal Hajek
Hajek - Namest nad Osl.

Plné zobrazení zde
       Nejbližší akce
Výstava: II. světová válka v paměti Náměště
07.05 vestibul Městského úřadu 7.5.-30.6.

Výstava: 3 Lamři
10.05 Galerie 12, 10.5.-24.6.
Výstava
Noc kostelů - kostel sv. J. Křtitele
29.05

všechny akce
       Partneři města
       Info systémy


Search Bar Axis4.info
Centrální registr produktů a firem Hospodářské komory České republiky Axis4.info


Cena a kvalita vody
coupona.com.ua sonna.com.ua/catalog/postelnoe-bele/[ Úvodní stránka | Úřední deska | Kalendář akcí | Informační centrum | Mapa stránek ]
Redakční systém: phpRS, Webhosting: www.aerohosting.cz
© Město Náměšť nad Oslavou